in

SevdimSevdim

Airbnb’den Para Kazanma Yolları

Airbnb
Airbnb

Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da giderek ülkemizde de tanınan bir firma olma yolunda ilerliyor. Özellikle insanlara para kazandıran sistemleri ile bir çok kişi ‘yi kullanır duruma geldi. Peki ’den nasıl para kazanılır? Bu yazımızda sizlere bunu anlatacağız.

Airbnb’den nasıl gelir elde edilir?

Konaklama sektöründe değişim yaratan girişimlerden bir tanesi olan Airbnb, 2008 yılından bu yana, on binlerce şehirde yüz binlerce evin kiralandığı online bir platform. Seyahat eden insanlar için büyük bir avantaj olan Airbnb aynı zamanda ev sahipleri için de önemli bir gelir kapısı. Evlerinizi Airbnb’de kiraya vererek nasıl gelir elde edebilirsiniz?

Airbnb’de hesap açmak

Airbnb’ye üye olduğunuzda, standart olarak seyahat etme modu ile giriş yapmış oluyorsunuz. Seyahat modunda, diğer ilanları ve içeriklerini inceleyerek, fikir edinebilirsiniz.  Yapmanız gereken ilk iş, ev sahibi moduna geçerek, “kayıtlar’ sekmesi üzerinden yeni bir kayıt eklemek. Airbnb’ye ekleyeceğiniz evlerin sayısında bir sınır bulunmamaktadır.

Airbnb’ye nasıl evimi ekleyebilirim?

Kayıt ekle kısmına geldiğinizde, Airbnb’ye evinizin bilgilerini gireceğiniz bir kısım gelecek. Son derece gelişmiş bir platform olan Airbnb’de evdeki oda sayısı, yatak sayısı, sunulan özellikler, tüm ev ya da oda mı gibi standart soruların yanı sıra, evde evcil hayvan bulunup bulunamayacağı ya da sigara içilip içilemeyeceği gibi detaylı sorular da bulunmakta.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra, Airbnb ilanınız yayına hazır hale gelecek. Girdiğiniz fotoğraflar ve gecelik fiyatlar ile birlikte, artık hazırsınız demektir. Airbnb’deki listelerinizde, evinizin tam adresini vermek zorunda değilsiniz. Platform, kesin bir rezervasyon gelene kadar bu adresi kimseyle paylaşmamakta.

Evin gecelik fiyatı nasıl belirlenir?

Evinizin gecelik fiyatını belirlemeden önce, benzeri ilanların fiyatlarını incelemeniz önemlidir. Evin özelliklerini girmenizin ardından Airbnb size ortalama bir fiyat aralığını da evin özelliklerine göre sunmaktadır. Hangi fiyatı verirseniz rağbet göreceğinizi bu grafikten anlayabilirsiniz.

Airbnb’de oda kiralamak

Platform, sadece ev değil aynı zamanda bir ev içerisinde oda kiralama opsiyonu ile de ünlü. Seyahat eden insanlar için ciddi bir fiyat avantajı sunan bu durum, ev sahipleri için de kullanılmayan odalardan gelir elde etme anlamında son derece faydalı. İlan girerken oda ya da tüm ev olduğuna dair detaylı soruları net bir şekilde yanıtlamanız gerekmektedir. Oda kiraladığınız konuklar, aynı zamanda evin mutfak, salon gibi ortak alanlarını da kullanabildiğinden, evinize gelen konukları puanlarına göre inceleyebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Komisyon oranları ne kadar?

Airbnb komisyon oranları, düşünüldüğü kadar yüksek değildir. Aksine, ev sahipleri için oldukça düşüktür. Aşağıda, villa içerisinde kiralanmış bir oda için alınan örnek Airbnb komisyon oranlarını görebilirsiniz. 460 TL’de 16,28 TL gibi gerçekten düşük komisyon oranları karşımıza çıkıyor.

Airbnb kazancınız ne zaman hesabınıza yatar?

Gelelim kesin rezervasyon işleminin ardından hesabınıza yansıtılan kazancın ne zaman banka hesabınıza yatırılacağı konusuna. Airbnb’den gelen konuk evinize giriş yaptıktan bir gün sonra, sitede bilgilerini paylaştığınız banka hesabınıza Airbnb tarafından eft yapılmaktadır. Ödemelerin ne zaman yapıldığını site üzerinden ve Airbnb mobil uygulaması üzerinden de görebilirsiniz.

Airbnb’de ev kiralayarak ayda ne kadar ek gelir kazanabilirim?

Airbnb, Türkiye’de gayrimenkul işi ile ilgilenen bazı insanlar için ek gelir değil, doğrudan ana gelir kapısı. Öyle ki sezonluk ev kiralayıp, turistik bölgelerde yaz dönemlerinde rağbet gören bölgedeki evleri Airbnb ile kiraya veren birçok kişi var.

Örnek vermek gerekirse, evinizin eğer 7-8 kişilik bir kapasitesi varsa, Bodrum ya da Marmaris gibi bir bölgedeyseniz turizm sezonunda günlük 500 TL, aylık 15 bin TL Airbnb kazancı elde edebilirsiniz. Şöyle bir karşılaştırma yapın, İstanbul’a gelen iki kişi, konaklama için otele giderse ne kadar ödeme yapmalı?

İstanbul’da iki kişi, ortalama bir otelde günlük 300-400 TL ödeyerek kalabiliyorsa, o halde Airbnb’de siz onlara 250 TL / günlük bir teklif sunarsanız, makul bir konuma geleceksiniz. Özellikler bayram ve tatil dönemlerinde Airbnb hareketliliği de artmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Jüpiterin Yeni Fotoğrafları Yayımlandı

wild cards

Wild Cards Romanı Diziye Uyarlanıyor