in

Barış Manço'nun Yer Aldığı Film Müzikleri

Anadolu rock müziğinin ozanı, onlarca bestenin ve şarkı sözünün yazarı, barış elçisi ve gezgin,  80’ler ve 90’lar çocuklarının gönlünde apayrı bir yere sahip olan ‘nun 1 Şubat 1999’da aramızdan ayrılışının 20. yılı. 

Türk müzik tarihinin en önemli isimlerinden olan Manço’nun sinema perdesinde bıraktığı izleri, film müzikleri eşliğinde hatırlamak istedik… 

#1 Barış Manço

Barış Manço'nun sinema hayatı bir hayli kısa sürmüştür. Barış Manço, 1975'de ilk ve tek filmi olan "Baba Bizi Eversene"yi çevirmiş, sinema hayatına başlamış, aynı zamanda bu filmle de sinema hayatına son noktayı koymuştur. Barış Manço, bu film ile oyunculuğunun da en az şarkıcılığı kadar iyi olduğunu göstermiş, ancak nedendir bilinmez, başka bir sinema filminde yer almamıştır.

#2 Baba Bizi Eversene

Barış Manço'nun rol aldığı ilk ve tek film olan Baba Bizi Eversene, şimdilerin deyimiyle keyifli bir romantik komediydi! Filmin tüm müziklerini Kurtalan Ekspres ile birlikte Barış Manço bestelemişti.

Barış Manço'yu ve Barış Manço'lu günlerimizi anmak, biraz nostalji yapmak isteyenler, Erman Film'in resmi youtube hesabında, herkese açık olarak paylaşılan linkten filmi izleyebilir:

#3 Çiçek Abbas – Dönence

Sinan Çetin'i Sinan Çetin yapan Çiçek Abbas filminin müzikleri de Barış Manço ve Kurtalan Ekspres'e emanet edilmişti. Filmde Şakir (Şener Şen) ve Çiçek Abbas (İlyas Salman) kahvehane kapışması ise ayrı efsanedir...

#4 Karışık Kaset – Alla Beni Pulla Beni

Tunç Şahin yönetmenliğinde çekilen Uygar Şirin'in kitabından beyazperdeye aktarılan Karışık Kaset, iki gencin aşkı ekseninde 30 yıllık bir ülke müziği tarihini de yaşatırken, pek tabii bir Barış Manço şarkısına yer vermeyi ihmal etmiyordu...

#5 Ölümsüz (1982)

Barış Manço Şarkısı : Dönence

Cüneyt Arkın filmografisinin tür takipçileri tarafından yakinen bilinen filmi aslında bir "yerli işi Western!" Bir tren seyahati ile başlayan ve Barış Manço'nun Dönence isimli parçasıyla final yapan filmin hayran yapımı videosuna şu an ulaşılamıyor maalesef.

#6 Çakallarla Dans 3 – Barış Manço – Gibi Gibi

Barış Manço Şarkısı : Gibi Gibi

Yeşilçam sinemasına değerlerine verdiği önemle bilinen yönetmen-senarist Murat Şeker, imzası haline gelen Çakallarla Dans serisinin üçüncü filminde, Del Piero Hikmet ve Mihriban aşkını Barış Manço'nun Gibi Gibi şarkısı ile süslemişti.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

24 Saatin En Verimli Zamanları

2019 Yılında Ölmesi Beklenen Film Karakterleri