in

Harvard, Oxford, Yale, Boğaziçi… Hepsi Ücretsiz Ve Online Dersler Veriyor

Sadece bir dakika geç kaldık diye amfinin kapısından bizi geri döndüren tüm profesörlere selam olsun! “Şapkanı çıkart” diyen asistanlara, kaçırdığımız tiyatrolara, dersi kırdık diye içimize çöken o buruk pişmanlığa selam olsun!

​Paramız, cesaretimiz, hevesimiz yoktu diye gidemediğimiz tüm o şehir ve yurtdışı üniversiteleri; pijamalarımız, koltuğumuz ve bir fincan çayımızla sizden ders almaya geliyoruz!

Başlarda üniversitelerin bile dudak bükerek yaklaştığı online üniversite programlarını duymuş olmalısınız. Bilgisayarınız ve internetiniz aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerindeki derse online katılabiliyor, notları bilgisayarınıza indiriyor ve sınavlara yine online katılıp mezun olabiliyorsunuz. Şimdiye dek bu eğitim modelinde; yazılım, işletme, sanat tarihi gibi bölümler yer alıyordu. Talep arttıkça, bölümler çeşitlenmeye, ders içerikleri de zenginleşmeye başladı. Fakat aylarca süren eğitim programlarına katılmak için hem bir ödeme yapmanız hem de iyi bir iç disipline sahip olmanız gerekiyor. Üstelik bölümü sevip sevmeyeceğinizi, derslerden memnun kalıp kalmayacağınızı bilemiyorsunuz. Daha küçük bir başlangıçla bu sorulara yanıt verecek ve sizden hiçbir talep etmeyecek bir seçenek daha var! Çok ünlü üniversiteler, kurdukları ortak eğitim platformlarında bazen tek derslik bazen ise birkaç dersten oluşan kısa programları ücretsiz sunuyor. Daldan dala atlamak, deneyip yanılarak kendiniz için en iyi bölümü bulmak bu sayede kolaylaşıyor. Yurtdışı üniversitlerinde birkaç ders Türkçe içerik yakaladık. Ama çoğunluğu İngilizce. Türkiye’deki üniversiteler için yabancı dile ihtiyacınız da yok. Gelin size ilham verecek bir şeyler var mı birlikte bakalım.

Harvard’ın hocaları ne anlatıyor?

2012 yılında Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology tarafından kurulan EDX, öğrenciler için gerçekten yüksek kaliteli online ücretsiz eğitimler sunuyor.  Şimdilik sadece 3 tane Türkçe ders var. Türkçe derslere https://www.edx.org/course/?language=Turkish linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Site, ücretsiz dersleri ayrı bir linkte toplamış değil. İlginizi çeken alanlarda alt ders kırılımlarına bakmanız ve ücretsiz olanları seçmeniz gerekiyor. İngilizceniz iyi ise uygun fiyatlı programları seçerek online yüksek lisans yapmanız da mümkün. www.edx.org sitesinde kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

 

Yale, Stanford, Oxford… Hepsi bu sitede

Biraz daha sanatsal bir içeriğe erişmek istiyorsanız o zaman “Open Culture Online Courses”ı tavsiye edeceğiz. Aralarında Stanford, Yale, MIT, Oxford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin olduğu; sanat, ekonomi, hukuk, dil, mühendislik gibi birçok alanda toplamda 1,300 kurs sunan bu platformunda, 1,150 film, 900 sesli kitap, 800 e-kitap ve çocuklar için sayısız eğitim kaynağı yer alıyor. Bazı dersler ücretli, bazıları ise tamamen ücretsiz. İşin güzel tarafı, bu site ücretsiz tüm dersleri, üniversiteler bazında belirterek listelemiş durumda. Kaligrafiden ekonomi bilimine, Roma mimarisinden dil kurslarına kadar çok sayıda ücretsiz kurs için http://www.openculture.com/freeonlinecourses linkine göz atabilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden yeni hamle

Ortadoğu Teknik Üniversitesi de Avrupa Birliği Projesi kapsamında Herkese Online Ücretsiz ve Sertifikalı Dersler programına başladı. Dersleri tamamlayanlara sertifika da veren bu online eğitim programına https://bilgeis.net/#/home adresi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Ofis uygulamaları, dijital pazarlama, iletişim becerileri ve programlama dilleri gibi çeşitli alanlarda dersleri kapsayan eğitim programlarına yenilerinin eklenmesi planlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi online çocuk gelişimi dersleri veriyor

Başlıkta anne ve babalar okusun diye çocuk gelişiminden bahsettik ama Boğaziçi Üniversitesi, çocuk gelişimine yönelik ücretsiz derslerin dışında, bilim ve teknoloji içerikli konularda online içerikler sunuyor. Üniversite şimdilik bu dersleri youtube üzerinden kendine açtığı kanalda yayınlıyor. “Çocuklarda dil gelişimi” hakkındaki derse, https://www.youtube.com/watch?v=MnIkjFsLB0A&index=21&list=PL2bUT1oM1LkpKOknRWhh_M1Nxj7Fy7PDB adresinden ulaşabilirsiniz örneğin…  Diğer derslerle ilgili bilgiler için ise https://buplus.boun.edu.tr/etkinlik-turu/acik-ders linkine tıklayabilirsiniz.

 Çok daha fazlası için araştırmaktan vazgeçmeyin

İster Çince öğrenmek isteyin, isterseniz seramik yapımını merak edin. Psikolojiden yüksek matematiğe kadar online olarak sayısız içerik internette sizi bekliyor. İhtiyacınız olan biraz merak ve heves sadece… Üniversite sınavında aldığınız puana göre bölüm seçmek zorunda değilsiniz artık. Dünya bambaşka bir yere doğru ilerliyor. Bu sadece sizler için değil çocuklarınız için de önemli bir değişim…. Onların da ufkunu genişletebilir, sınav stresi ile yüreklerini yormalarını önleyebilir, çalıştıkları sürece başka bir seçeneğin her zaman mümkün olduğuna ve çok daha fazlasını yapabileceklerine inanmalarını sağlayabilirsiniz.

Comments

Leave a Reply
 1. Çok sayıda yararlı veri taşıyan bu web sayfası yayınlarına göz atmaktan gerçekten mutluyum, teşekkürler
  bu tür bilgileri sağlamak için.

 2. Bağış düğmesinin olmadığı bir utanç! Şüphesiz bu mükemmel bloga bağışta bulunacağım!
  Şimdilik, yer işaretleme ve RSS feed’inizi Google hesabıma eklemeye karar vereceğim.

  Yeni güncellemeleri dört gözle bekliyorum ve bu blogu paylaşacağım
  Facebook grubumla. Sonra konuşuruz!

 3. aslında mükemmel bir web yöneticisi olursunuz. Web sitesi yükleme hızı
  inanılmaz. Herhangi bir ayırt edici yaptığınızı hissettiriyor
  hile. Ayrıca, içerik şaheserdir.
  bu konuda mükemmel bir süreç yaptınız!

 4. Selam weblog’unuzu bulduğum için minnettarım, sizi yanlışlıkla yanlışlıkla buldum
  Yahoo’yu başka bir şey için arıyorum, ne olursa olsun şimdi buradayım ve
  harika bir gönderi ve çok ilginç bir blog için teşekkürler (temayı / tasarımı da seviyorum), şu anda hepsini okumak için zamanım yok ama var
  kaydettik ve RSS beslemelerinizi ekledi, bu yüzden zamanım olduğunda daha fazlasını okumak için geri döneceğim, lütfen devam edin
  harika iş.

 5. Uzun zaman destekçi ve yorum bırakacağımı düşündüm.

  WordPress siteniz çok şık – umarım hangi temayı kullandığınızı sormak beni rahatsız etmiyor mu?
  (ve çalmamın sakıncası yok mu?: P)

  Sitemi yeni başlattım – sizinki gibi wordpress’te de inşa ettim – ama
  tema siteyi biraz yavaşlatır (!).

  Bir dakikanız olması durumunda, Google’da “kemik.net” yi arayarak bulabilirsiniz (herhangi bir geri bildirim için teşekkür ederiz) – hala çalışıyor.

  İyi çalışmaya devam edin – ve umarım hepiniz koronavirüs korkusu sırasında kendinize dikkat edin!

 6. Her şeyden önce mükemmel bir blog demek istiyorum!
  Sakıncası yoksa sormak istediğim hızlı bir sorum vardı.
  Kendinizi nasıl merkezlediğinizi ve
  yazmadan önce. Benim düşüncelerimi temizlerken sorun yaşadım
  düşünceler dışarı. Yazmaktan gerçekten zevk alıyorum ama
  ilk 10-15 dakika gibi görünüyor
  sadece nasıl olduğunu anlamaya çalışarak kaybolma eğilimindedir
  başlamak. Herhangi bir öneri veya ipucu var mı? Kudos!

 7. İçin bir makale yazarı arıyorsanız lütfen bize bildirin
  web günlüğünüz. Gerçekten iyi makaleleriniz var ve
  İyi bir varlık olacağımı hissediyorum. Eğer biraz almak istersen
  yüklendiğinde, blogunuz için bazı makaleler yazmak istiyorum
  benimkine bir bağlantı karşılığında. İlgileniyorsanız lütfen bana bir e-posta gönderin.

  Kudos!

  Not; Bir dakikanız varsa, yeni web sitemdeki tasarımınızı geri bildirmek isterim. Bunu arayarak bulabilirsiniz
  “Royal cbd” – yapamazsan ter yok.

  İyi işlere devam edin!

 8. Sizlerin de uyanma eğiliminden hoşlanıyorum. Bu tür akıllı iş ve pozlama!
  Siz de dahil ettiğim harika işleri takip edin
  blogroll’unuzda.

 9. I read this piece of writing completely regarding the difference of newest and previous
  technologies, it’s remarkable article.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Uzay İstasyonunda Yaşam Hem Zor Hem Keyifli

Game of Thrones: The Last Watch Belgeseli