in ,

SevdimSevdim

İnternette Aradığınızı Bulmanın 10 Altın Yolu

Internet Live Stats sitesinde yer alan bilgiye göre, internetteki aktif web sayfalarının sayısı iki milyara dayanmış durumda.

Bu kadar sayfa arasında bulmak istediğiniz bilgiye ulaşmak, herhangi bir arama motoruna aklınıza gelen kelimeleri yazmak kadar kolay değil. ​ Kullanacağınız “kısa yollar” ve birkaç ipucu ile internette aradıklarınıza daha hızlı ve daha kaliteli bir içerikle ulaşabilirsiniz.

Aramalarınızın verimli ve size fazla zaman kaybettirmeden hedefinize ulaştırması için arama motorlarının her geçen gün akıllanan algoritmalarını yönlendirmesinden faydalanabilirsiniz. Gelin etkin, doğru ve hızlı arama yapmanın yollarına birlikte bakalım.

1- Daha spesifik olun ve tırnak işareti kullanın

Arama motorlarına gireceğiniz ifadelerin spesifik kelimelerden seçildiğine ve belli anlamlar taşıdığına dikkat edin. Bir lokasyon veya terim aramak yerine, bazen ihtiyaçlarınız ve çalışmalarınız için çok daha spesifik bilgilere ulaşmanız gerekebilir. Örneğin, Android cihazınızda Hotspot Wi-Fi özelliğini nasıl çalıştıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, sadece ‘Android hotspot’ ifadelerini girmeyin. Aramanızda ‘Android wi-fi hotspot kullanımı’ ifadelerini kullanmanız çok daha fazla ve ilişkili sonuç verecektir. Dahası, aramanızı tırnak işareti içine almanız, çıkacak arama sonuçlarını ciddi ölçüde filtreden geçirecek ve sayılarını azaltmaya yarayacak.

2- Aralamarı (-) ile filtreden geçirin

Arama motoruna gireceğiniz kelimeler birden fazla kişi veya olayı çağrıştırıyor olabilir. Kelimelerin istediğiniz anlamdaki sonuçları sunması için yapmanız gereken (-) işareti kullanmak. Örneğin ‘Türkiye deniz tatili – Antalya ‘ şeklinde arama yaparsanız, karşınıza Antalya seçeneklerinin olmadığı deniz tatili seçenekleri çıkar.

3- Sesli arama yapın

Google Chrome kullanıcıları, Google arama motorunda sesli olarak da arama yapabilirler. Arama motorunun sağ tarafında yer alan mikrofon ikonuna tıklayarak aramanızı sesli bir şekilde ifade edebilirsiniz.

4 – Gelişmiş arama kullanın

Google’da kullanabileceğiniz bu özellik, aynı isme sahip birçok kişi, mekân veya ürün arasından bir tanesine yönelik bilgi etmek istediğinizde fazlasıyla işe yarayabilir. Gelişmiş arama yapmak için, Google ana sayfasında sağ alt köşede bulunan ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın ve çıkan pencerede ‘Gelişmiş Arama’ya tıklayın.

 

5 – Arama çubuğunun sayısal nimetlerini kullanın

Google, matematiksel işlemlerden döviz kuru hesaplarına, zaman dilimi hesaplarından hava durumuna ve kelime anlamlarına kadar birçok bilgiye kısa yol sunabilir. Örneğin hesap yapmak istiyorsanız URL çubuğuna veya arama motoruna (108 * 54.6) yazabilir; ‘206 Euro kaç dolar’ sorusunu sorabilir; ‘Ankara’da hava durumu’ yazabilir veya ‘tanımı: teveccüh’ yazabilirsiniz.

6 – Eklentilerden kaçının

Aramalarda iyi bir sonuç alabilmek için kullanacağınız kelimeleri yalın haliyle kullanmanız doğru olacaktır. Kediler yerine “kedi” veya yürüdü yerine “yürümek” daha iyi sonuçlar verecektir. Bir küçük not, arama motorlarında büyük harflerin de işe yaramaz. Kısaca teknoloji, Teknoloji, TEKNOLOJİ, ‘teknoloji’ ve ‘Teknoloji’ aramalarının birbirinden hiçbir farkı yoktur.

7 – Filtreleme sağlayan işaretleri kullanın

  •  (*) işareti, aradığınız kelimeyle bağlantılı sonuçların yanı sıra, Google tarafından ilişkili görülen sonuçları size sunuyor.
  • (+) ise tahmin edileceği gibi aramada yazılan kelimelerle ilgili sonuçların da çıkmasını sağlıyor. Örneğin kahve+çikolata araması yaptığınızda karşınıza sadece kahve değil, bu leziz ikilinin birlikte olduğu sayfalar çıkıyor.
  • VEYA anlamına gelen (|) simgesi, kullandığınız her iki veya daha fazla kelime hakkında ayrı sonuçlar çıkmasını sağlıyor. Örneğin ‘mutluluk ve eğlence’ yazdığınızda her ikisiyle bağlantılı sonuçlar elde ederken, ‘mutlu | eğlence’ yazdığınızda her iki terime ait farklı sonuçlar elde ediyorsunuz (EYA simgesini yapmak için Ctrl+Alt ve | tuşuna aynı anda basmalısınız).
  • Numaralı sınırlama yaparak, aramanızı belli tarihler içinde tutabilirsiniz. Örneğin PC 2000TL 2500 TL yazarak bu fiyat aralığındaki bilgisayarları; iPhone 214..2018 yazarak bu tarihler arasında sunulan iPhone modellerini görebilirsiniz. ​

8 – Web sayfalarında arama yapın

Bilginin kaynağını biliyorsanız, söz konusu web sayfasının arama motorunu da mutlaka kullanmalısınız. Örneğin, Hastings Savaşı’nın detaylarına Wikipedia’dan daha kısa sürede ulaşabilir, Dünya’nın Güneş’e olan en net uzaklığını ve iki gök cismini ilgilendiren temek istatistikleri Wolfram Alfa’da bulabilirsiniz. Ayrıca, About.com’un arama motorundan belli hastalıklar hakkındaki sağlık makalelerine erişebilir, Reddit’in içersinde birçok komik başlığı inceleyebilirsiniz. Spesifik bilgi kaynaklarında yapılan arama, Google’a kıyasla daha güncel, kesin ve doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayabilir.

9 – Geçmişinizi kontrol etmeyi unutmayın

Tarayıcıların en büyük özelliklerinden biri, genelde göz ardı ettiğimiz ‘Geçmiş.’ Yaptığınız aramalar sonrası tıkladığınız sonuçları veya URL ile Sık Kullanılanlar’dan girdiğiniz tüm sayfaları saklayan Geçmiş, bazen hayat kurtarıcı olabilir. Bilgisayarınız beklenmedik bir sebepten kapandığında veya yanlışlıkla açtığınız sayfayı kapattığınızda Geçmiş tek çözüm olarak beliriyor. Chrome’da bu içeriği kullanmak için sağ üst köşede alt alta sıralı üç çizgili sembolden Geçmiş seçeneğini tıklamanız yeterli… ​

10 –  Farklı arama motorları kullanın

Google, Batı dünyasında bir numaralı arama motoru olabilir. Ancak bu alanda başarılı olan tek marka değil. Rusya’dan çıkan Yandex, Çin’in arama motoru devi Baidu ve yine Batı merkezli olan Bing, YahooAsk.com ve mahremiyete verdiği önemle öne çıkan DuckDuckGo, deneyebileceğiniz diğer markalar arasında. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, arama motorlarında çok değil, istediğiniz sonucu bulabilmeniz. Farklı arama motorlarını deneyerek performanslarını, içeriklerini ve tasarımlarını gözden geçirebilir ve kararı siz verebilirsiniz. Özellikle yaptığınız hiçbir aramayı saklamayan DuckDuckGo, mahremiyet konusunda hassas kullanıcıların tercihi olabilir. Bu durumda, geçmiş özelliğinin bulunmaması gibi eksiklikleri kullanıcıların dengelemesi gerekiyor.

Arama motorlarında daha etkin olabilmek için bu 10 ipucunun yanı sıra, bu alanda arama yaparak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu kapsamda Google’ın Web Araması Yardım Merkezi’ni kullanarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu hizmete ulaşmak için yapmanız gereken tek şey Google sayfasından Ayarlar’a tıklamak ve ‘Arama Yardımı’nı seçmek.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Kış Aylarında Beslenme İpuçları

Yavru Bir Sokak Kedisini Eve Alma Rehberi