in ,

Maaş Zammı İsteme Yöntemleri

2018 yılındaki yüksek enflasyon sonrasında 2019 yılına giriş yaptık. Çalışanların büyük çoğunluğu zam beklentisine girmiş durumda. Zam görüşmeleri devam ederken patronunuzdan nasıl zam isteyeceğiniz konusunda bilgileri paylaşmak istedik.

Maaş zamları konuşulmaya başlandı. Kimi şirketlerde zamlar maaşlara yansımaya başlamışken kimilerinde ise süreç henüz başlamadı. Son dönemde yaptığım mülakatlarda ve danışmanlık görüşmelerinde, “Yeni bir işe başlamak mı, yoksa çalışılan işte maaş pazarlığı yapmak mı daha mantıklı?” sorusu sıklıkla yöneltiliyor. İş değişikliği kararı vermeden önce, beklentilerinizi, var olan işinizin bu beklentileri ne kadar karşıladığını araştırmanız ve kararınızı buna göre vermeniz, doğru adımları atmanızı kolaylaştırır.

Hepimizin iş ve özel yaşam beklentisi farklıdır. İş değişikliği yapmadan önce, bizim için en doğru kararı vermemiz, ileride pişman olmamamızı engeller. Örneğin, aldığınız maaş sebebiyle iş değiştirmek bazen en doğru karar olmayabilir. Şöyle düşünün; yöneticiniz sizi destekliyorsa, yaptığınız işten mutluysanız, huzurlu bir çalışma ortamınız varsa bunlar iyi işaretlerdir. Eğer konu sadece maaşınız ise; en son ne zaman maaşınıza zam aldığınızı, zam konusuyla ilgili aklınıza takın tüm soruları yazın ve bunların cevaplarını bulun.  İş değiştirmek yerine maaşınızın artması için yapacağınızı konuşma vereceğiniz en doğru karar olabilir.

Zam isteyenlerin %70’i maaşında artış elde ediyor

Wall Street Journal’da yayınlanan bir haberde, PayScale’in 160 binden fazla çalışana uyguladığı anket kapsamında, zam isteyen kişilerin yüzde 70’inin maaşlarında bir miktar artış elde ettiği yer aldı. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı, maaş artışında istediklerini aldıklarını; yüzde 31’i ise istediklerinden daha azını aldıklarını söyledi. Maaş pazarlığı yapmaktan rahatsız olanlardan mısınız? Rahatsız olduğunuz konuyu ilgili kişiye aktarmazsanız, çözümün de istediğiniz şekilde olmasını beklememelisiniz.

Zam isterken nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer aklınızdan maaş konuşması yapmak geçiyorsa, bu konuşmayı yapmadan önce mutlaka hazırlık yapmalısınız. Görüşmede, kullanacağınız cümleleri, artışı neden istediğinizi, yeni dönemde katacağınız değerleri net olarak belirlemeli ve yöneticinize bunları ifade etmelisiniz. Burada kritik olan, yöneticinizin uygun bir zamanını kollamanız. Örneğin, önemli bir satış projesinin sonrasında bu zam talebiniz, başarınızın somut göstergesi olarak sonuçlanabilir. Bu konuşmaya hazırlanırken işyerinizin kurumsallığı, maaş politikası gibi detayları dikkate almayı unutmayın. Ayrıca, maaşınızın olması gerekenden daha az olduğunu düşünüyorsanız iyileştirme de isteyebilirsiniz.

Değerinizi belirleyin

Zam konuşmasını yapmadan önce tecrübenizin ve konumunuzun iş hayatındaki değerini öğrenin.Yeni maaşınızı isterken ortalama bir değer vermek yerine, küsuratı barındıran bir ücret verebilirsiniz. Mesela 8.500 demek yerine 8.700 TL olarak belirtebilirsiniz. Küsuratlar detaylı çalışmanın göstergesidir ve bu da bir nevi satış stratejisidir.

Maaş aralığı belirleyin

Maaş zammınızı ifade ederken bir aralık belirleyerek maaş beklentinizi dile getirebilirsiniz. Bir aralık belirlemeniz, yani esnek olmanız, size pozitif bir şekilde geri dönebilir. Maaş zammını istediğiniz oranda alamayacağınızı düşünüyorsanız, yan haklarınızda bir artış/farklılık da isteyebilirsiniz.

Talebinizi kişiselleştirin

Ücret artış talebinde bulunurken size özel gerekliliklerden bahsedebilirsiniz. Çaresiz bir şekilde istemek yerine, somut örnekler verebilirsiniz. Örneğin ailenize yeni katılacak bebeğinizden bahsederek zamma neden ihtiyaç duyduğunuzu belirtebiliriz. Kişiselleştirmenin diğer yolu; sizinle aynı işi yapan meslektaşlarınızdan, sizi ayıran ve öne çıkaran yönünüzü ifade etmeniz ile olur. Eğer bu artınız firma için ayrı bir önem taşıyorsa zam isterken bunu dile getirebilirsiniz.

Sayılardan faydalanın

Maaş zammınız için pazarlık yaparken, yetkinlikleriniz, portföyünüz ve işinizle ilgili başarılarınız üzerine odaklanabilirsiniz. Geçmiş dönemde yaptıklarınızı dile getirirken sayılara yer vermeniz, somut örnekler sunmanız, ürettiğiniz projelere yer vermeniz elinizi sağlamlaştırır.

Pozitif olun

“Maaşıma zam yapmazsanız çekip giderim” mesajını vermekten kaçının. Maaşınıza artış isterken; çalıştığınız şirkete ve işinize önem verdiğinizi, bağlılığınızı ve bu ekibin bir parçası olmaktan duyduğunuz mutluluğu, samimiyetinizle yöneticinize hissettirin. Konuşmanızı yapmak için mutlaka hazırlanın.

Maaşlar, yapılan zam oranları şirket içinde en hızlı yayılan bilgidir. Eğer genele göre daha az zam aldığınızı düşünüyorsanız öncelikle sakin olun, fevri davranmayın. Öfkeyle yöneticinizle veya İK birimiyle iletişime geçmek ve gemileri yakmak yerine çözüm üretmeye çalışın. Düşünmeden alacağınız istifa kararı, mali durumunuzu oldukça sarsabilir. Çalışma hayatı ve kariyeriniz için şartları, gereklilikleri, gündeminizi, şirket içi konumunuzu ve hedeflerinizi düşünüp gerekirse yeni bir aksiyon planı çıkarın. Fevri davranmak yerine büyük resme, hedeflerinize odaklanın ve iş bulmadan işten ayrılmamaya gayret edin.

Comments

Leave a Reply
 1. Onarım işi konut binaları anahtar teslimi – çok daha iyi Sihirbazlar aracılığıyla sorunları çözme Diamond District’te onarım çalışmaları için bir sipariş verin, sitede veya telefonla bir istek bırakın. Misafirperverliği iç dekorasyonun ustalıkla ve uygun bir şekilde oluşturulması için, tüm standartlara ve teknolojik kriterlere uygun etkili ve son derece işitsel ürünler kullanmak hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte, birincil ayrım bileşenlerde değil, gerçekte nasıl ve ne kadar doğru kullanıldıklarındadır. Ve bu aslında uzmanların işi. Uzman yetenekleri alan olarak son derece önemli bir durumdur. . Aynı şekilde firmamızda kişiselleştirilmiş banyo bâtılaları, perakende iç tasarımları en etkili problemlerden satın alabilirsiniz. Bizimle birlikte, iç bodrumlar, Premium tadilat Bay Terrace’ın yanı sıra, basit, kaliteli ve hızlı bir şekilde sonuçlanacak. Temsilcimiz birkaç ayrıntıyı açıklığa kavuşturmak için sizi arayacak ve profesyonellere ve tasarımcıya Günün Gelmesi’ni atayacak.

 2. tgrt

  Hayalinizdeki evi yaratmak, her açıdan gerçekten benzersiz bir şey planlamak ve uygulamak için orijinal bir fırsattır. Vakfın inşası, genel olarak, evin inşa edildiği ilk onarım modelidir. Vakfın eski bir ahşap evin altında değiştirilmesini hesaplarken, fiyat birçok faktör sağlar. Vakıf evlerinin inşaatının ortalama toplamı metrekare başına yaklaşık 10 $ ‘dır. Mahzen, depolama ve bazen çalışma alanı organizasyonu için gerekli alanı sağlayarak her bir mülkün nihai maliyetini çoğaltabilecektir. Mezarlık fiyatına sahip bir anıt için temel tasarlama ve kurma konusundaki profesyonel ekibimiz, her zaman hayalini kurduğunuz evi inşa etmeye yardımcı olabilir. Baştan sona, Cherepovets’teki uzman şirketimiz istisnasız tüm süreçlerle ilgilenecek, böylece müşterinin ayrıntılar hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak. Kiselevsk’te uzmanlaşmış bir uluslararası şirket projeden yasal olarak sorumludur, siz değil, bu nedenle Borisoglebsk’taki kuruluş daha sonra yazlık inşaatını daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlamakla ilgileniyor. Uzman şirketler ile entegre bir fiyata temel fiyatlar için vida kazıkları hakkında bilgi edinin.

 3. Созданная нами предприятие Новочеркасск – сегодня это ведущий поставщик
  промышленного оборудования.
  Можно купить в Каменск-Уральскийнемало решений для такелажного и подъемного, промышленного и складского, а также весового и гидравлического промышленного оборудования, в том числе тали ручные рычажные,тали ручные червячные передвижные взрывобезопасные,домкраты гидравлические телескопические,канаты для лебедок mtm,балки концевые подвесные,тележки гидравлические с электропередвижением,тележки для балок подвесных концевых холостые,весы крановые электронные.
  Мы являемся производителем непростых решений для индустриального парка оборудования.
  Мы высококлассная организация по выпуску промышленного оснащения с более чем 6-летним навыком работы.
  Интернет магазин грузоподъемного парка оборудования выходит за пределы интернет-реализации и товаров по дисконтной цене, наша фирма может оказать консультации и дополнительно предоставить специализированные услуги на заказ.
  На вебсайте мы стремимся предоставить нашим клиентам “универсальный он-лайн магазин” в пользу всех ваших надобностей в промышленном и складском оборудование. Мы стремимся предоставить особо высококонкурентные стоимость товаров в индустрии, оптимизируя при этом превосходнейшее обслуживание покупателей.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

2019 Yılında Ölmesi Beklenen Film Karakterleri

Yabancı Bir Kadın İle Evlenmek