in

Yavru Bir Sokak Kedisini Eve Alma Rehberi

Evcil hayvanlar bizlerin en büyük dostları arasında yer alır. Zamanla ailemizin bu ferdi olan bu hayvanların seçimi, bakımı konusunda seçici ve dikkatli olmalıyız. Bu seçimi yaparken, kendi hayat tarzımızı da hesaba sokmalıyız. Günlük yaşantımızda, evcil hayvanlarımız adına her gün ayırabileceğimiz bir zaman dilimi olmalı. Özellikle köpekler bu konuda daha hassas olmaktadır. Çünkü günlük olarak dışarıda gezdirilmesi gerekmektedir. Bu yönde eksiğiniz var ise ve eğer kedileri seviyorsanız, eviniz içinde kedi beslemenizi öneririz.

  • Yavru Kediyi Eve Alma
  • İlk Veteriner Kontrolü
  • Yavru Kedinin Beslenmesi
  • Yavru Kedinin Temizliği ve Kakasını Yapması

  1. Yavru Kediyi Eve Alma

Sokakta bir yavru bir kedi gördüğünüz zaman, alıp hemen eve götürmemeniz gerekir. Yavru kedinin annesi yemek aramak için yanından ayrılmış olabilir. Aksi halde, annesinin bırakma dönemine gelmeden aldığınız yavru kedinin yaşama şansı azalır. Annesinin, yavru kediye öğretecekleri ve bakımını biz insanlar tama anlamı ile yerine getiremeyiz. Yavru kediler zamanla büyüdüklerinde dahi, sorumluluğu size ait olacaktır.

  1. İlk Veteriner Kontrolü

Dışarıda bulduğunuz bir yavru kedinin annesinin kendisini artık bırakmış olduğunu anladıktan sonra, ilk olarak onunla ilgili bilgi almak amacı ile bir veterinere gitmelisiniz. Veteriner, yavru kedinin kaç aylık olduğundan, herhangi bir sorunu olup olmadığına detaylı testler yaparak size bilgi verecektir.

  1. Yavru Kedinin Beslenmesi

Yavru kedilerin beslemesinde, yetişkin kedilere verilen yiyecekler verilmez. Süt olarak, keçi sütü verilmelidir. İnek sütü ne kadar sulandırılıp verilse de yavru kedide ishal gibi rahatsızlıklara neden olur. Düzenli olarak vereceğiniz besini ise veterinerin vermiş olduğu öneri ile beraber, pet-shoptan yavru kedilere özel üretilen süt tozlarından alınarak beslemelisiniz. Kedilerin daha kolay beslenebilmesi için üretilen uygun fiyatlı biberonlardan alabilirsiniz. Ayrıca, ilk birkaç hafta 2-3 saat aralıklarında paketin üzerinde yazan miktarlarda beslemeniz gerekmektedir.

  1. Yavru Kedinin Temizliği ve Kakasını Yapması

Evcil hayvanınız için en önemli konu ise kaka, çiş ve temizlik konusudur. Yavru kediyi sürekli yıkamak pek doğru değildir. Sonuçta bir bebek olan kediyi, alkolsüz ıslak mendiller ile temizlemelisiniz. Yavru kedi eğer annesinden kaka yapmayı öğrenmemiş ise, bunu ona siz öğretmelisiniz. Bunun içinde kedinin karnına masaj yapabilirsiniz. Bir aylık süreçte bunu belirli aralıklar ile sürekli yapmalısınız. Bu sürecin sonunda yavru kediniz kendi tuvaletini yapmaya başlayacaktır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

İnternette Aradığınızı Bulmanın 10 Altın Yolu

Game Of Thrones Karakterlerinden Pin-ıp Kızları